Okumaya Adanmış Öğrenciler Yetiştirmek

Okumaya Adanmış Öğrenciler Yetiştirmek

Sosyal bir varlık olan insanın diğer insanlarla anlaşabilmesi için iletişim aracı olan dili etkili bir biçimde kullanması gerekir. Dil insanlar arasında iletişimi sağlamanın yanı sıra bir toplumu millet haline getiren, ona kültür birikimi sağlayan unsurların da başında gelmektedir.

Dil öğrenmenin kalbidir ve insan beyninin sınırsız bir becerisidir. Dilin eğitimi ve öğretimi de insan ve toplum hayatındaki yeri kadar önemlidir. Çocuklara dil becerileri okullarda Türkçe dersinde öğretilmekte ve çocukların bireysel ve sosyal ilişkilerde dil becerilerini kullanmada başarılı olmaları sağlanmaya çalışılmaktadır.

Türkçeyi doğru ve etkili kullanma becerisinin kazandırılması amacıyla öğrencilerin anlama ve anlatma, dil bilgisi ve yazılı anlatım becerilerini geliştirmek, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak, onların kelime hazinelerini zenginleştirmek ile mümkündür.

Bu nedenle okulumuzda okuma becerileri dersi okutulmakta ve aynı zamanda okuma motivasyonlarını güçlendirmek için gerek okul içinde gerekse okul dışında okumayı ve okuyanı takdir edici ve yüreklendirici uygulamalara yer verilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, eğitimin başlangıç noktası ailelerdir. Aile içindeki bireylerin okuma alışkanlıkları çocuk üzerinde etki bırakır. Bu nedenle değerli velilerimizden ricamız okuma alışkanlığının kazandırılmasında çocuklarına örnek olmalarıdır.

Okuma, çocukların yapmayı ya da yapmamayı tercih edebilecekleri bir etkinlik olduğundan motivasyon gerektiren bir faaliyettir. Yaz tatili okuma alışkanlığının kazandırılması için iyi bir fırsattır. Biz de IKO ailesi olarak bu konuda veli ve öğrencilerimize destek olmak istedik ve yaz tatilinde öğrencilerimizin aileleriyle beraber okuyabilecekleri bazı kitapları belirledik.

Uzun yaz tatili boyunca öğrencilerimize motivasyon ailelerinden, kitap önerileri İKO’dan
Tüm öğrenciierimize iyi tatiller dileriz...

KİTAP ÖNERİLERİ :

  • UÇAN SINIF “ERİCH KASTNER”
  • SOL AYAĞIM “CHRİSTY BROWN”
  • GÜNEŞİ UYANDIRALIM “JOSE MAURO DE VASCONCELOS”
  • SAVAŞ ATI “MİCHAEL MOPURGO”
  • HALİME KAPTAN “RIFAT ILGAZ”
  • YANLIŞLIKLA DÜNYANIN ÖBÜR UCUNA UÇAN ÇOCUK “JOHN BOYNE”

Yukarı