PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM

PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM

PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM

İlginç zamanlarda yaşayasın…


Bu söz Çinlilerin bir çeşit bedduasıymış. Evlerimize kapandığımız pandemi sürecinde bu sözler çok defa aklıma geldi. Gerçekten ilginç günler yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Bu ilginç günlerin hem mağduru  hem de tanığı durumundayız. Bu tanıklık hepimizi biraz daha güçlü kılacak.

Tüm Dünyayı saran Covid-19 salgınıyla mücadele ediyoruz. Virüsün görüntüsü yandaki gibi; renkli, belki sevimli… Ama Dünyanın dört bir tarafından bu virüsle mücadele ilgili fotoğraflar,  bilgiler geliyor. Her birey hem kendisi için hem yakınları için sağlık kurallarına dikkat etmeye çalışıyor. Yüzümüzde maskelerle yaşamaya alışıyoruz.


13 Mart 2020 tarihinde tatil edilen okullarımız halâ kapalı. Öğrencilerimizle yan yana olamıyoruz. Sabahları öğrencilerimizin gözlerinin içine bakarak günaydın diyemiyoruz. Eğitim-öğretim yüz yüze, can cana yapıldığında daha güzel ve keyifli.
Ancak süreç içinde öğrencilerimizin akademik ihtiyaçlarını karşılamak üzere önlemlerimizi aldık.  Bu tarihten itibaren hiç ara vermeksizin okulumuz kendi dijital platformu üzerinden canlı derslerine başladı.
 Okulumuzun dijital alt yapısının hazır olması, öğretmenlerimizin uzaktan eğitim platformunu kullanmaya alışık olması, online sınav hazırlamak ve değerlendirmek konusunda kurum içi uygulamalarımız sayesinde uzman olmaları, sürecimizi hızlandırdı.
Öğretmenlerimizin yanında öğrencilerimiz de Corona öncesi dönemde de her hafta dijital sınav oldukları için sisteme kolaylıkla adapte oldular. Hız kesmeden derslerimize devam ettik. Her hafta online değerlendirme sınavlarımızı yaptık. Müfredatımızı tamamladık. Hatta gelecek sene LGS’ ye girecekleri için 7. Sınıflarımızla 8.sınıf konularımıza başladık. 1000 saatin üzerinde canlı ders yaptık.  
 Velilerimizle ve öğrencilerimizle düzenli iletişim kurduk. Rehber öğretmenimiz ve koçluk yapan öğretmenlerimiz ile sınav sürecindeki çocuklarımızla özel olarak ilgilendik. Online veli toplantıları yaptık, yapmaya devam ediyoruz.
 Tarih; bize, kötü günlerin, zor zamanların kalıcı olmadığını göstermiştir. Öğrencilerimin de bu zor günlerden çıkışımızın güzel olacağını düşünmelerini istiyorum. Sağlıkla bir araya geldiğimizde, artık ciddi bir hayat deneyimine sahip olan güçlü bireyleri karşımda göreceğimi biliyorum.
Yeniden yan yana geleceğimiz güne kadar; sağlıcakla kalın, sevgilerimle…
Eylem AYDIN


Yukarı