TERARYUM  : FUNNY

TERARYUM : FUNNY

İlk blog yazıma son zamanlarda eğlenceli ve dinlendirici bulduğum bir uğraş bir hobiyi anlatarak başlamak istiyorum.

Teraryum : Teraryum aslında latince “terrarium” kelimesinden geliyor. “Terra” Toprak , “arium” da akvaryum demek. Kısacası bildiğimiz balıkların yüzdüğü içi su dolu akvaryumun toprak ve çiçekli versiyonu. Teraryumlar dünya üzerindeki bazı ekosistemlerin küçük taklitleri gibidir. Özellikle de tropikal bölgelerdeki ekosistemlerin. Tropik bölgeler bolca yağmur ardından sıcaklıkla gelen buharlaşma ardından tekrar yağmur yağması gibi sürekli kendini tekrarlayan bir sisteme sahiptirler. Teraryumlar da kendi içlerinde bir sisteme sadık kalıp yaşamlarını idame ettirmek için uygun şartları ve koşulları kendilerine sağlarlar.

Kısacası teraryumlar içerisindeki taşıyla, toprağıyla, nemiyle ve bitkileriyle yaşayan minik bahçeler olarak kabul edebiliriz. teraryum Peki nasıl teraryum yapacağız?

  • Cam bir kap, fanus vs.
  • Çakıl taşı veya küçük taşlar
  • Aktif kömür veya mangal kömürü
  • Torf toprak

Terrariuma uygun bitkiler (Küçük boyutlardaki eğrelti otları, fitonya, minik menekşeler, arapsaçları, yosunlar, afilli isimleri ile; Peperomia, Selaginella, Hemianthus callitrichoides, Hydrocotyle leucocephala, Hydrocotyle sibthorpioides ) teraryum Teraryum yapımı ise gerçekten çok kolay!

  • Teraryum kabınıza öncelikle çakıl taşlarınızı yerleştirin. Altta olan taşlar kabın tabanında birikecek suları neme çevirme görevini üstleniyor böylelikle bitkimizin köklerinin çürümesini engelliyor.
  • Aktif kömürleri çakıl taşlarının üzerine yerleştirin. Kömür, kabınızın içerisinde ve toprakta oluşabilecek bakterilerin önüne geçecek, küf oluşumunu engelleyecektir.
  • Kömürlerin üzerine torf döküp elinizle bastırın.
  • Daha sonra minik çukurlar açarak bitkilerinizi kabın içerisinde yerleştirebilirsiniz.

İlk amatör teraryumum😊 Teraryum yapmak sizlere de keyifli gelebilir. Değişik bitki çeşitlerini tanımak küçük eko bahçelerini oluşturmak ve belki teraryumlarınızı arkadaşlarınıza hediye etmek, workshoplarına katılmak isteyebilirsiniz.

teraryumYukarı